با یاد و تمنای یاری از پروردگار و تمام اهل درستی و نیکی و حق و عدالت با عقاید و آیین های گوناگون 

ادعای مشاهده ی انتهای جهان ! - روزی که بخاطر وصال اهالی علوم و دانش های گوناگون جنگ در میگیره ! استراتژی و راهبردی مهم ! 

تو مطلب قبلی به این اشاره شد که اهمیت علم برای انسانها چقدر زیاده و به اینکه چطور با بهره‌مندی از طریق هایی بروز میتونیم به نتایجی عملی و اعجاز آور که سرنوشت بشریت رو به جهت خوبی و رفع مشکل های گوناگون تغییر میده و به چه طریقه ای حاصل میشه هم اشاره شد ! چونانکه روزی به اهمیت این موضوع عمیقاً پی ببریم ، قطعاً در صدد اون میشیم که این بستر رو ایجاد کنیم و احتمالاً بسیاری رو مخالف درمیابیم ! مگه میشه اتفاق و تغییر بزرگی حاصل بشه و با مخالفت مواجه نشه ! اتفاقاً هرچی وقایع تاریخی بزرگ و مهمتر بودند ، اغلب این مخالفت ها بیشتر و پررنگ تر بوده ! روزی فردی می‌گفت زمین صاف نیست و میخواستن جونش رو بگیرن ، امروز با گوشیمون میتونیم اجرام آسمانی رو به شکلی زنده مشاهده کنیم ! و اما نکته ی ما اینه که چطور برای اون مواجه ی بزرگ آماده باشیم ! یه راهبرد و استراتژی بسیار بسیار مهم و باز هم بسیار مهم مطرحه ؛ خودمون موجب ایجاد جنگ نشیم ! معمولاً وقتی اهمیت موضوعی درک میشه همه در صدد میشن تا برجایش بیارن ، خیلی اشخاص دائماً به قضاوت و پیشداوری معطوف میشن و اینجاست که تمرکز ما از برجای آوردن اون موضوع به مقابله معطوف میشه ! این بسیار مهم و خطرناکه و خیلی مواقع موجب شده هیچ جانبی به نتیجه نرسه ! یکی از ارکان مهم این راهبرد و استراتژی اینه که ما واقعاً به تاثیر دانایی باور داشته باشیم پس بجای مقابله با جانب مخالف به جهت تحریض اونها در تلاش باشیم حتی اگر اونها هدف مارو کاملاً مخالف منافع خودشون بدونن ! و یا بخوان فقط خودشون از این امتیاز بهره‌مند باشن و یا وجود مارو مایه ی مشکل و گمراهی بدونن ! تفاوتی نداره ، هر نیتی که باشه ، خوب و سودجویانه ، ما یه چیزی رو نباید فراموش کنیم ، برتریه ما اینه که به اونها ثابت کنیم این طریقه در نهایت به نفع اونها هم هست ! نه فقط ناجیشون میشه بلکه از جنگی بزرگ فارغ میشن ! 

بنابراین تحریض ‌و برانگیختن دیگران یک نکته ی بسیار مهم محسوب میشه و بازهم تأکید دارم ما وقتی تونستیم برتریه به نحو احسنمون رو نشون بدیم که به واسطه ی بیان و تعریف دیگران رو سره شوق و اشتیاق بیاریم و موافق بشن ! استراتژی و راهبرد بسیار مهمه دیگه تو این مسیر اینه که وقتی به جایی رسیدیم که متوجه شدیم بالاخره همه به این نتیجه میرسن که فلان طریقه برای انسان ها بسیار مهم و مفیده ، پس متوجه میشیم غیر از ما جوانب دیگری هم هستند که دارن براش آماده میشن ، شماری موافق و البته که شماری به جهت مخالفت ، اینجا ما نباید بریم سراغ جنگ و مواجه با اونها ، حتی نباید خیلی هم به جهت دفاع آماده بشیم چراکه همین باعث میشه اون جوانب دیگر هم بیشتر به جهت مقابله آماده بشن و مبادا متوجه بشیم به اسم یک طریقه و با مقصود راه‌اندازی اون طریقه ، بجای اینکه همه رو به جهت راه‌اندازی اون برانگیزیم ، همه رو برای جنگ تجهیز کردیم ! مقصود و نیات قابل درکه ولی نتیجه چی میشه ؟! جنگی بزرگ که بخاطر مواجه ی جوانبی آغاز میشه که در ابتدا همه نیتشون صلح و مصالحه و گسترش دانایی و رفع مشکل های گوناگون بشر بوده ! 

پس استراتژی و راهبرد مهم ما اینه که به قلب دشمن نزنیم ، بلکه قلب مخالفان و بی اعتنایان رو با القای دانایی و ثمرات حاصل آمده برانگیزیم ! 

اینجاست که میگن اگر شما میخواید به جهت این هدف برای جنگ آماده بشید ، همون تَرک هدف بهتره و حداقل مایه ی جنگ نشید چراکه بارها و بارها این ثابت شده که با نیت ‌و مقاصدی دیگه ، به سمت چیزی کاملاً متفاوت پیشرفته ! پس همون انجام ندادن و حرکتی تو این مسیر نداشتن بهتره تا به جنگ منتهی بشه و حکمتش اینطور بیان میشه که چرا تا امروز اینچونین امکان و طریقه ای برای بشر نبوده ! 

دلیل تأکید نسبت به اینکه گامی در مسیرش برنداشتن بهتر از اینه که بدون رعایت اصول ، راهبردها و استراتژی ها پیش بره رو میشه با یه مثال بیشتر تشریح داشت ؛ یک سرزمین رو در نظر بگیریم ، چندین تن از سران یک کشور موافق این طریقه میشن ، چندین تن مخالف و چندین تن بی تفاوت و ممتنع ! همه چیز به سرانی که سیاسیون اون مجموعه ها و موافق هستند برمیگرده ! اونها هستن که به فرماندهان و سران در زمینه های نظامی و جنگی میگن به جهت جنگ تجهیز بشیم و جریان مجموعه رو به شکلی ترتیب میدن که نسبت به این هدف ارجح پیشرفت و یا نه ، اوضاع و شرایط رو به جهت جنگ تو حالت عادی قرار میدن و هدف ارجح میشه تحریض و بیان برای اکثریتی هرچه بیشتر از عموم و سران دیگر مجموعه ها به جهت فواید و ثمراتی که از پی این طریقه برای همه حاصل میشه ! حالا برگردیم به عقب ، آیا سران موافق که بجای تحریض و برانگیختنِ دیگران ، به جهت جنگ متمرکز و آماده شدن ، نیتی غیر از برجای آوره شدن این طریقه داشتند ؟! قطعاً نه ولی نتیجه چی میشه ؟! دیگران میگن حالا که شما به جهت جنگ آماده و متمرکز هستید ما هم به این جهت معطوف و متمرکز و فعال میشیم ! اینطوریه که رعایت یک راهبرد و استراتژی ، کلاً سرنوشت و سرانجام قضیه رو تغییر میده بنابراین باز هم به این حکمت یادآور میشه که همون نباشه و مشکل های گوناگون رو به طریق های متداول و کهنه حل کنیم بهتره از اینکه جنگی بزرگ و ویرانگر پدید بیاد ! و این‌طوره که بشریت سرنوشتش رو خودش بدست خودش رقم می‌زنه و متأسفانه خیلی مواقع به زمینو زمان ، به خدا و هرکی میشناسیم و بهش باور داریم هجوم میبریمو میگیم تو مقصر بودی و من نبودم و میگیم تو نگفتی وگرنه گوش میکردیم و متأسفانه در نهایت بسیاری مثل عیسی مصلوب میشن ، و آب رو روی بسیاری خاندان ها می‌بندن چراکه میخواستن اوضاع رو به نحو احسن و به درستی برای همه تغییر بدن !

تو مطالب گذشته بسیار به اهمیت بلوغ اشاره شده و الان میشه بیشتر به این پی ببریم که چرا و کی و چطور این بلوغ حاصل میشه و شاید هیچ وقت قرار نیست این بلوغ حاصل بشه چراکه بالغ نشدن بهتر از بلوغی به سببِ ویرانیه و رفتارمونه که اینرو نشون میده و اثبات می‌کنه و با کمی تأمل میتونیم به این پی ببریم که چرا کلی اتفاقات خوب که مایه ی تجدد اتفاقات خوبی از پی اش هست بوجود نمیاد ، چرا بدی تجدید میشه و چرا ایستایی و رکود ادامه پیدا می‌کنه ، از پِی اِش امراض ایجاد میشه و زمانی که بشریت به شکلی عجیب قفل میشه که یا باید مبنی بر اصول پیشبره و یا متوقف باشه ، طبیعت دستبکار میشه رسالت خودش رو انجام میده ! طبیعتی تا کنون بشر نتونسته در برابر تمام مواجه هاش چیره و غالب بشه و بخاطرش هیچ شخصی رو نمیشه مجازات کرد ، غیر از اونکه در انتها به میرسیم به خودمون !