با یاد و تمنای یاری از پروردگار و تمام اهل درستی و نیکی و حق و عدالت با عقاید و آیین های گوناگون 

شرح مقوله ی زمان 

زمان همواره پیچیده ترینِ موضوعات می‌تونه باشه ولی از جهاتی بسیار سادست ! در نظر میگیریم یک عالم وجود داره که بخشی از اونرو ما شناختیم ، تا اونجایی که میشه اثبات کنیم یه هنگامی بوده که آفرینش موجودات زنده روی زمین آغاز شده و سرانجام به خلقت بشر رسیده ، لحظه ی سرآغاز این خلقت رو ما میتونیم به عنوان ساعت و روز اول در تقویم در نظر بگیریم ، موقعی که ما به جهت محاسبه ی ایام ، معیارهایی رو بر اساس گردش اجرام آسمانی دور هم برای خودمون خلق کردیم .

حالا اینکه گفته میشه تو فلان سیاره و یا کرم چاله زمان می ایسته و یا زمانش جلوتر ، کُندتر ، سریعتر و یا عقبتر از زمان تو سیاره ی ماست ، بنظرم یا اونها نتونستن خوب توضیح بدن یا ما نتونستیم خوب درک کنیم که اصل قضیه چیه و باورمندم زمان در همه جا و در هر جا که باشیم یکسان محاسبه میشه و همون‌طور که چیزی به نام سفر در زمان نداریم و زمان هرگز به عقب بازنمیگرده ، تغییر محاسباتیه زمان در تمام عالم یکیه ! میشه اینطور هم گفت که مقوله ی زمان رو ما خودمون خلق و درک و تعریف کردیم تا به این واسطه ایام رو محاسبه کنیم و حالا اگر هر جای این عالم باشیم ، سرعت چرخش یک دورِ ثانیه شمار ساعتی که تو زمین باشه ، همون شصت ثانیست پس اگر صدها کهکشان اونور تر هم باشیم و یا تو یه کرم چاله و درون یک تکینگی گرانشی که میلیاردها سال نوری باهامون فاصله داشته باشه یه دوربین گذاشته باشیم که از این ساعت روی زمین فیلم زنده برامون پخش کنه ، اونجا هم همین ساعت رو نشون میده !

شاید منظور از ایستایی زمان در یک تکینگی مکان این باشه که تو محل اجرام انقدر متراکم شده باشند که هیچ حرکتی نباشه ! یعنی زیرترین ذرات فیزیکی هم کاملاً از حرکت متوقف شده باشن که بعید بنظر میرسه ولی غیر ممکن هم نیست چراکه شاید این حالت تو اجرام می‌تونه بوجود بیاد و چیزی که مجدد به حرکت درشون میاره یه نیروی خارجیه که غالب میشه . 

به هر جهت مقصود از بیان این مطلب این بود که ما چیزی به نام سفر در زمان نداریم ، زمان یک معیار محاسبه ایه که همه جا به حالتی یکسان و واحد شمارش میشه و نباید فراموش کنیم که تنها افراد عادی نیستن که میتونن به خرافات و فرایض و نظریاتی گمراه کننده دم بزنند ، دانشمندان هم از این قاعده مستثنا نیستند و اتفاقاً کار خیلی سخت میشه ، موقعی که ما می‌شنویم فلان فرد داره فلان حرف رو میزنه ! اینجا بخاطر نام و اعتبار اون شخص باوری بسیار عمیق و ماندگار ایجاد میشه ! مثل این میمونه که بگن فلان شخص پیامبره و از سمت خدا اومده و اگر چیزی بگه اون حرف از سمته خداعه و دیگه نمیشه عقیده ی معتقدینِ بهش رو به این سادگی ها تغییر داد .

اگر یک جمله در باب زمان رو بخوام یادآور بشم ، میگم زمان هرگز به عقب بازنمیگرده و هرگز نمی‌ایسته ، پس به جهت حال و آینده ای خوب میبایست در تلاش بود .