با یاد و تمنای یاری از پروردگار و تمام اهل درستی و نیکی و حق و عدالت با عقاید و آیین های گوناگون 

مستحکم گردانیدن عهد ها نسبت به علایق و هدف و عدمِ پذیرش پیمان های نوین در آن خصوص 

ایامی میرسه که متوجه میشیم ما هراونچه که از زندگی می‌خوایم رو پیدا کردیم و البته هیچ چیزی تمامو کمال و بدون نقص و کاستی و اشتباه نیست ! هیچ موقع به تمام اونچه که می‌خوایم هنوز نرسیدیم ولی در نظر بگیریم کلی گشتیم و بهترینهارو از هر نظر به جهت زندگی یافتیم و حالا باید برای اهدافی که دور و نزدیک محقق میشه تلاش کنیم ولی مسیر و اهداف مشخصه ! 

اینجا لازمه ما نسبت به اهداف مون در تلاش باشیم ، عهدهامون رو مستحکم کنیم و دیگه وارد هیچ پیمانِ جدیدی نشیم بلکه اینکه پای عهدمون هستیم و به جهتش تلاش میکنیم رو اثبات کنیم و نشون بدیم . یه نکته خیلی مهمه ، بلکه دو مورد ؛ ابتدا اینکه این استراتژی رو فقط در مورد یک موضوع باید بکار ببریم ، به این منظور که به فرض مثال ما رشته ی تحصیلی و برنامه ای تحصیلی و به جهت فعالیت علمی برای چندین سال آیندمون معلومه ، یا با خودمون یا با جُفت ها و هم‌گروهی هامون نسبت بهش عهد بستیم ، حالا دیگه تو زمینه فعالیت های تحصیلی و علمی نباید پیمان جدیدی رو بپذیریم ولو اینکه اونها هم خوب باشه ! البته تو زمینه ی دیگر مثل زمینه های کاری و یا موارد دیگه میتونیم وارد مسیر ها ، برنامه ها و پیمانهای جدید ، صحیح ، سنجیده و متناسب بشیم ! نکته ی بسیار بسیار مهمه دیگه اینه که این عهدهامون رو صحیح تشخیص داده باشیم ، اصلاً با خودمون و دیگران تعارف نداشته باشیم ، شک نکنید که خیلی مواقع این تعارف حتی اگر توأم با از خودگذشتگی خودمون باشه ، به نوعی خیانت به خودمون و یا همراهانمون محسوب میشه چراکه در ادامه مشکل های بسیاری پدید میاد ! البته منظور هم این نیست که اگر گاهی سردی نسبت به اون حاصل شد و یا مثل همیشه مشتاق نبودیم هیچ تلاشی نکنیم ! بنابراین اینکه ما نسبت به صحیح و مناسب بودنه اونچه که نسبت بهش برعهده شدیم بسیار مهم تلقی میشه و بعد از این اطمینان لازمه معطوف به عهدی ، نسبت به موضوعی مختص ، با خودمون و یا با دیگران بشیم !

هرگز نباید از تحقیق و بررسی موضوعات گوناگون دریغ کنیم ! و زمانی که صحیح و مناسب و بهترین رو یافتیم نباید ازش منصرف بشیم ، حتی اگر مواردی دیگه هم بنظرمون خوب باشه تا نسبت به بهتر بودنش مطمئن نشدیم از عهدمون که به جهتش در تلاشیم منصرف نشیم گاهی هم به جهت خوبی آزمند و زیاده خواه هستیم که درست نیست ! یه نکته هم باید توجه کنیم ، گاهی نسبت به موضوعی با خودمون و یا دیگران بر عهد شدیم ، حالا فهمیدیم اونطور که فکر میکردیم صحیح و مناسب نیست ، و صحیح و مناسبتری رو مبنی بر دانایی و تعقل یافتیم ، اینجا یا به جهت اینکه تَرک عهد کاره پسندیده ای نیست ، یا بخاطر اشخاصی که باهاشون برعهد شدیم و احساس میکنیم موجب سختی و ناراحتی میشه براشون و یا بخاطر اینکه تلاش هایی به جهت اون هدف و عهد داشتیم ، نمی‌خوایم اون عهد رو رها کنیم ، با اینکه به نادرست ، نامتناسب و ناصحیح بودنش مطمئن هستیم و بهتر و صحیحو مناسبترش رو پیدا کردیم ، اینجا من اصراری ندارم که عهدمون رو به راحتی رها کنیم !!! ولی گاهی ترس از تَرک عهد موجب سختی و مشکلاتی بسیار بیشتر در آینده میشه ! بنابراین همون‌طور که از رها کردنِ عهد نگران ‌و هراسانیمو سخت میگیریم و بسیار مهم میدونیمش ، باید از عدم رها کردنش هم گاهی نگران و هراسان باشیم و این تصمیم رو مهم تلقی کنیم ! 

سنجیدن و تصمیم صحیح بسیار بسیار مهم تلقی میشه و چالش یافتن پاسخ صحیح و مبنی بر تعادله که قطعاً به دانایی و تحقیق و قطعاً مقایسه نیازمنده ، عشق نسبت به هر هدف بسیار مهمه ، عشق لطفی بی‌ماننده ولی عشق بدون لحاظ منطق ،،، چه نتیجه ای داره ؟! پس سفارش به تصمیم مبنی بر تعلق هم به جهت دوست داشتن خودمون و هم دیگران بسیار مهمه .