با یاد و تمنای یاری از پروردگار و تمام اهل درستی و نیکی و حق و عدالت با عقاید و آیین های گوناگون 

ارتباط جنگ جهانی و بیماری های همه‌ گیری ؛ آینده نگری !

امراضی همچون افسردگی ، انزوا و در کل هر موردی که موجب درد ، رنج و اندوهِ انسان بشه ،، چونانکه اینان به هر دلیل بین مردمان به شکل همه گیر دربیاد ، قطعاً موجب تغییرات بزرگی در محیط زیست میشه و تمامیِ ساختارهای جاری مجموعه ها رو تحت تاثیر قرار میده . یکی از تأثیراتِ حاصله که با جنگ ارتباط داره ، تأثیری به منظورِ عدمِ تمایل و تأکیدِ عموم نسبت به هر نوع نزاعِ بزرگ محسوب میشه ! هرچند افرادی که با اینچونین امراضی دستوپنجه نرم کردن ، اغلب به سرعت خشمگین میشن ولی در سطحی وسیع ، از نزاع اجتناب میشه چراکه در لحظه افراد خشمگین میشن و نزاع‌های کوچیک بین اعضاء زیاد شکل میگیره ولی در سطح بزرگ و جنگ های بزرگ ، چونانکه فرصتی به جهت اندیشیدن وجود داره ، اکثراً ازش اجتناب میشه ! گویی یه سرخوردگی بر ذهن غالبه که اکثراً در پی اون اندیشه از هر مواجه منصرف میشن که بخوان تصمیم و رأیی به سببِ جنگ داشته باشند ! بخصوص که مشکلاتی از جمله موارد معیشتی موجود باشه . این اوضاع رو میشه یه جورایی به برزخی عمومی تشبیه داشت ، نه اونقدر بی تاب و پریشان که قید همه چیز رو بزنیم ، نه اونقدر شاداب و خرسند که بتونیم در رابطه با مواجهات گوناگونمون تصمیم و عملی صحیح داشته باشیم . 

اکثریت حتی حاظرن از حق بزرگ خودشون بگذرن و از خودشون دفاع نکنند ، بازهم تأکید دارم که این افراد در مواجهات کوچیک روزمره برخوردی متفاوت دارند و اما نکته ی مهم چیه ؟! اگر عامل جنگ های بزرگ رو دو دسته تقسیم بندی کنیم ، یکی عموم و یکی رهبران و سران و اشخاص صاحب قدرتِ کشورها ، در اینچونین اوضاعی عموم نسبت به جنگ حالتی خنثی و منفی داره ! البته تا زمانی و موضوع مهم همینه که تا زمانی این اوضاع برزخی جواب میده و اما در این زمان ما چطور میتونیم مانع سرانجامی تلخ و شوم ، حتی در وسعت جنگ جهانی بشیم ! برگردیم به عقب ، دلیل بسیاری از امراض ، مشکلات بسیاری امثالِ مشکلات فرهنگی ، معیشتی ، عقیدتی و مرتبط با ساختار و آزادی و عدالت اجتماعی بود ! این موجب شد همه سرخورده بشن و احتمال وقوع جنگ کمتر بشه ، بیماری هایی مثل کرونا و تاثیراتش در اقتصاد و موارد دیگر هم که جای خود و سوارِ بر اینان ، حالا به زمان حال معطوف متوجه بشیم ؛ یا اوضاع برای عموم قابل قبول میشه و این برزخ به بهشت مبدل میشه و یا جهنمی غیر قابل وصف و نباید فراموش کنیم که زور و قدرتِ عموم همواره بر تمامی جوانبِ غیر غالبه ! رفاه ، بهره‌مندی عادلانه از منابع و دارایی ها ، کارآفرینی ، آزادی های گوناگون و بسیاری موضوعات اینچونینی اگر برای عموم مهیا باشه ، چونانکه در این جهت حرکت کنیم ، در حقیقت در مسیری که برای خودمون و دیگران به اون اون بهشت منتهی میگردونه گام برداشتیم و تاثیرگذار بودیم ، بدیهیه که بی تفاوتی و حرکت مخالف هم به اونچه که غیر از اون بهشته منتهی میشه !!!

ابتدا تا انتهای این وقایع می‌تونه نهایتاً چند ده سال باشه و اما نکته اینه که اگر جنگهای بزرگ بوجود بیاد ، تاثیراتش بسیار مادنگاره !! فراموش نکنیم که در حقیقت مواجه هایی از سوی ما فقط یه تأثیر کوچیک نداره بلکه به وقایعی همچون جنگهای جهانی منجر میشه و در انتها درود بر افرادی که در طول سالهای گذشته و در طول تاریخ این جنگها رو خنثی کردند ، تمامی رهبران و مردمانی همراه ، هرچند وافراً رهبران بزرگترین جنگها نامدار و مشهور باشند و فعالیت هایی به سببِ خنثی داشتن این جنگها و تداوم بهشت و شادمانی برای همگان از سوی پرشمار افرادی بوده که حتی اطرافیانشون هم متوجهش نشدند که در حقیقت اینها چه کاری انجام دادند ! و درود بر افرادی که به سببِ هر خواسته ، جنبه ی تعادل و انصاف رو رعایت داشتند .