با یاد و تمنای یاری از پروردگار و تمام اهل درستی و نیکی و حق و عدالت با عقاید و آیین های گوناگون 

حق کپی رایت ، ثبت اثر و اختراع ، اصول و زمانی که اثری واحد و مشابه نزد دو فرد تولید شد 

تفاوتی نداره اثری که از سوی ما تولید شده چیه ، محتوا ، ساختار مکانیکی و یا هر نوع محصول دیگه ؛ « این اثر در انحصارِ شخصِ صاحب اثره و دیگران اجازه ی کپی و حتی الهام گرفتن از اونرو ندارن » تشخیص این امر به عهده ی کارشناسانه و اما همیشه یه تعداد استثناعات داریم و در کل از حق نمیشه گذشت و نباید هم سخت گرفت ولی نکته ی مهم در خصوص زمانیه که دو شخص یک اثر رو تولید کنن ، اینجا شخص صاحب ایده که برند و محصولش رو زودتر ثبت کرده باشه و یا محتوا زودتر از سوی اون فرد منتشر شده باشه ، صاحب اولیت به منظورِ امتیاز بهره‌برداری میشه . به عنوان مثال گرما باعث میشه افراد زیادی بفکر ساختن کولر باشند و در این حین احتمال داره افرادی طِی چند ماه یک اختراعِ واحد داشته باشند بنابراین شخصی که زودتر اون برند رو ثبت کرده باشه صاحب امتیاز محسوب میشه . و اما این امتیاز چه کاربردی داره ، در کل هر شخصی که صاحب امتیازی به سببِ اختراع ، کشف و خلق ثبت محصول و اثری باشه ، در اوضاعی که اون محصول توسطِ دیگران تولید بشه یه درصدی به عنوان اعتبارات مالی و موارد غیر به شخص دارای اولویت تعلق میگیره .

توجه داشته باشیم که در زمینه ی تجارت ، واردات و صادرات هم میتونیم از این اصل پیروی کنیم .

کارشناسان در این زمینه میتونن مشخص کنند که اون درصد و امتیازات به چه شکل و چه میزان باشه ، به عنوان مثال اگر فردی قصد تولید فلان محصول مکانیکی اختراع و ثبت شده توسط شخصی دیگر رو داشته باشه ، چه کپی برداری باشه و یا خودش به اختراع واحد رسیده باشه ، لازمه ده درصد از میزان سود مالی حاصل شده رو برای مخترع صاحب اثر در نظر بگیره ، حالا یه موقع یه محصولی مثل آب معدنی هست و این درصد میشه کمتر از یک درصد و یه موقع اثر به عنوان محتواست و به شرط تبلیغِ نام و لقب شخص صاحب اثر این اصل رعایت میشه . 

درسته که گاهی انگاشته میشه تو مجموعه هایی که اینچونین اصولی اصلاً رعایت نمیشه ، رعایتش برای فردی مقید به جورایی ناحقی نسبت به خودشون محسوب میشه ولی بد نیست تا جایی که میتونیم رعایتشون کنیم ، هرچند گاهی لازمه بخاطرش هزینه بدیم ! فارغ از این در حقیقت رعایت این اصول گامی مهم در راستای تحقق حقِ مصرف‌کننده و خالق اثر نسبت به سواستفاده گرانه! حتی اگر در مجموعه ای هیچ سواستفاده گری نباشه ، این بی نظمی موجب میشه حق به حق دار و شایستگان نرسه ! رکود و کندی به جهت شایسته سالاری و رشد مجموعه حاصل میشه و یه جورایی مثل یه گرد آب میمونه که همه دچارش میشن ولی چون به ناچار و به عنوان روال مرسوم بهش عادت میکنند ، دیگه متوجه نمیشن که سازماندهی این اوضاع چقدر می‌تونه براشون متفاوت و مناسب باشه . بنابراین قرار نسبت به تمام مطالبی که به ذهنمون میرسه و یا میخونیم سریعاً واکنش نشون بدیم و منتظر نتیجه باشیم ولی یه فایدش اینه که ذهنمون رو باز و به جهتش آماده می‌کنه تا در مواقع لازم مواجه ای به نحو احسن داشته باشیم .